Úvod do rovných příležitostí (RP1)

Ostatní Soft skills, Gender problematika

Kurz je zaměřen na genderovou problematiku, strategii a nástroje prosazování genderové rovnosti a rovnosti žen a mužů (gender mainstreaming, gender impact assessment, genderové rozpočtování, genderový audit). Na konkrétních datech a výzkumech si ukážeme legislativní a institucionální zajištění rovných příležitostí v ČR/EU a dozvíte se, jaká je současná praxe v ČR. Součástí školení je také seznámení s moderními nástroji, metodami a trendy v oblasti rovných příležitostí.

• Úvod do gender problematiky
    1. Definice pojmů - gender, diskriminace, afirmativní akce aj.
    2. Koncept rovných příležitostí - sociologie a psychologie genderu
    3. Rovné příležitosti v ČR - veřejná a soukromá sféra
  • Legislativní zajištění rovných příležitostí
    1. Současná legislativní situace v ČR/EU - základní právní ustanovení
  • Rovné šance jako konkurenční výhoda
    1. Gender v organizačních procesech - nábor a výběr zaměstnanců, rozvoj a kariéra, odměňování a benefity, firemní kultura a brand, slaďování osobního a pracovního života aj.
    2. Přínos rovných příležitostí pro organizace
  • Nástroje genderové problematiky
    1. Genderový audit - základní principy
    2. Gender mainstreaming - základní principy
    3. Příklady dobré praxe z ČR/EU
  • Případové studie
  • Příklady z praxe
  • Diskuze, závěr
Doporučený následný kurz:
Rovné příležitosti a diskriminace (RP2)

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Olga L.
Úvod do rovných příležitostí  ( RP1)
"Velmi přínosné bylo vysvětlení základních pojmů a poukázání na osobní rovinu vnímání a vznik rozdílů/předsudků. Užitečné byly odkazy na zdroje, srovnání a příklady z praxe a celkové shrnutí tématu."
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Petra K.
Úvod do rovných příležitostí  ( RP1)
"Všechny části genderové problematiky mne velmi oslovily. Debata mezi kolegy a lektorkou, kde se propojily znalosti a zkušenosti."
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Simona D.
Úvod do rovných příležitostí  ( RP1)
"Téma je pro mne obecně velmi zajímavé i z osobního hlediska. Zajímavá byla část o způsobu přesvědčování ostatních, změna myšlení formou diskuze, ne tvrdých dat."
Česká inspekce životního prostředí, Iveta V.
"Velmi dobrý, přínosný."