Implementace novely Zákona o kybernetické bezpečnosti s novou směrnicí NIS 2: z teorie do praxe (NIS2KB)

Ostatní Soft skills, Ochrana osobních údajů

Význam důkladných opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti nelze podceňovat, protože organizace stále častěji čelí všem typům kybernetických útoků a ztrátě dat. Zákon o kybernetické bezpečnosti a platná Směrnice EU NIS 2 jsou právní předpisy, které jsou navrženy s cílem posílit kybernetickou bezpečnost ve všech odvětvích, včetně energetiky, dopravy, zdravotnictví, digitálních služeb a státní správy.

Absolvováním školení získáte užitečné informace o implementaci nových požadavků Zákona o kybernetické bezpečnosti a na něj navazujících prováděcích směrnic. Dále vás seznámíme s novou směrnicí NIS 2 a z ní vycházející novelou Zákona o kybernetické bezpečnosti. Seznámíme vás s novými požadavky na informační a kybernetickou bezpečnost a metodami jejich zavádění do praxe. Pochopíte principy, které budou vyžadovány novým zákonem a hlavní rozdíly mezi novým a současně platným zákonem o kybernetické bezpečnosti.

Na závěr vás naučíme pracovat se SW aplikací – MOYA, která vám umožní na jednom místě vést a evidovat požadavky a administrativně organizační opatření Zákona o kybernetické bezpečnosti a NIS2.

TENTO TRÉNINK VÁM POMŮŽE:

• Pochopit požadavky současně platného zákona o kybernetické bezpečnosti
  • Objasnit základní pojmy směrnice NIS 2 novely zákona o kybernetické bezpečnosti
  • Zavést nové požadavky novely Zákona o kybernetické bezpečnosti na základě směrnice NIS 2 do praxe
  • Pochopit principy ze kterých se vycházelo při tvorbě směrnice NIS2
  • Pracovat se SW aplikací MOYA

Kdo by se měl kurzu zúčastnit

• Management společnosti, vedoucí pracovníci společností a organizací
  • Profesionálové v oblasti kybernetické bezpečnosti, kterým nejde jen o naplnění požadavků legislativy, ale kterým jde o budování informační a kybernetické bezpečnosti jako takové, manažeři KB, auditoři, architekti kybernetické bezpečnosti
  • IT manažeři a odborníci, kteří chtějí získat poznatky o zavádění bezpečných systémů a zvýšit odolnost kritických systémů

Vzdělávací přístup

Školení poskytuje informace a příklady z praxe týkající se implementace požadavků zákona o kybernetické bezpečnosti.

Co si odnesete:

• Osvědčení o absolvování kurzu
  • Komplexní výukový materiál, který zahrnuje: metodické pokyny, příklady a doplňkové informace
  • Přístup do SW MOYA

Forma Výuky

Kurz je realizován v českém jazyce prezenčně, on-line nebo u zákazníka

Struktura kurzu je přibližně rozdělená na 5 hodin teorie a 1 hodinu praktických cvičení.

• Základní principy Zákona o kybernetické bezpečnosti a implementace jeho požadavků
    1. Pohled do historie ZoKB
    2. Koho se ZoKB týká
    3. Co vše se musí v rámci implementace požadavků ZoKB udělat
  • Základní principy nové směrnice NIS 2
    1. Proč vznikla směrnice NIS 2
    2. Hlavní zásady směrnice NIS 2
    3. Zásadní rozdíly mezi současně platným a novým ZoKB
    4. Koho se nový ZoKB dotkne
  • Ukázka SW aplikace MOYA
    1. Úvod – přihlášení (balíček Mini, Standard), Kybeon NIS 2 – vysvětlení
    2. Hrozby, zranitelnosti
    3. Primární, podpůrná a typová aktiva
    4. Vazby aktiv
    5. Analýzy rizik a plány zvládání rizik
    6. Opatření
  • Dotazy k problematice zavedení nových požadavků Zákona o kybernetické bezpečnosti na základě nové směrnice NIS 2

Lektor

forma výuky

Zbyněk Malý je certifikovaným lektorem s dlouholetými pedagogickými zkušenostmi. Je držitelem certifikátu Auditor/Lead auditor ISO 27001:2013 (Information Security Management System) – IRCA Certificate No.: 34161.

V rámci své profesní praxe působil Zbyněk v různých konzultantských pozicích ve státní i komerční sféře např. ve firmě Anect a.s. a dalších. Je předsedou Komise pro kybernetickou bezpečnost a členem vedení Spolku pro ochranu osobních údajů. Dále je členem Českého institutu manažerů informační bezpečnosti a také pracovních skupin NUKIB pro přípravu zákonů v oblasti KB.

reference

Referenční projekty: