Základy zpracování dat v software Minitab (STATM)

Inovace produktů a procesů, Statistika

Potřebujete pracovat s daty, ale jste začátečníci? Nejste si jistí, jaké grafy a statistické ukazatele používat? Nevíte, jak si připravit data pro analýzu? Na úvodním školení vás naučíme základy statistiky a práci ve statistickém programu Minitab. Začněte s nejčastěji používanými statistickými nástroji v praxi.

Kurz je určen pracovníkům kvality, metrologie, manažerům výroby, procesním inženýrům, analytikům a všem zájemcům o zlepšování či práci se SW Minitab. Školení vám přinese osvojení si práce se statistickým SW, s nástroji pro sledování zmetkovitosti a naučíte se provádět různé analýzy dat při hledání kořenových příčin problémů, prakticky ověřovat věrohodnost systému měření (MSA) apod.

• Popisná statistika
    1. Grafická analýza
    2. Histogram
    3. Boxplot
    4. Průběhový diagram
    5. Korelační diagram
    6. Pareto diagram
  • Intervaly spolehlivosti
    1. Testování statistických hypotéz
    2. Princip
    3. Test normality
    4. Studentovy testy
    5. ANOVA
  • Analýza systému měření (MSA)
    1. Gauge R&R Crossed
    2. Type I study
    3. Atributivní posouzení shody
  • Statistické řízení procesu (SPC)
    1. IMR, R, S
  • Vyhodnocení způsobilosti
    1. Cp, Cpk, Pp, Ppk
Předpokládané znalosti:
Žádné, uživatelská znalost Excelu výhodou.
3 dny (9:00hod. - 17:00hod.)